Co je vlastně akné?

14. července 2009 v 15:13 | Zuzka |  Akné
Co je vlastně akné?
Projevy akné vznikají působením několika faktorů. Je to zvýšená tvorba mazu, zvýšené rohovění v oblasti vývodů mazových žláz a působení bakterií a kvasinek, tedy mikroorganismy. Svou roli hraje i dědičnost - v rodině mívá často někdo těžší akné.
Zásadní je zvýšená tvorba mazu, která je řízena hormony. Uplatňují se hlavně mužské pohlavní hormony - androgeny, které jsou v určitém množství přítomny i v ženském těle. U žen se akné často zhoršuje také v období okolo menstruace, ženy s poruchou menstruačního cyklu mívají též závažnější a léčebně odolnější akné. V těhotenství se akné může jak zlepšovat, tak zhoršovat.
Zjednodušeně řečeno je zvýšená tvorba mazu výhodným prostředím pro život bakterie Propionibacterium acnes. Kožní maz je pro ni chutnou potravou. Zvýšené rohovění buněk mazových žláz k tomu vytváří jakousi zátku, které se lidově říká uhřík, odborně komedo. Pod touto zátkou se maz hromadí a jednoho dne stěna mazové žlázy praskne a zánět se šíří do hloubky. V tomto prostředí se pak mohou pomnožit i další bakterie a kvasinky.
Kombinace těchto mechanismů pak vede ke vzniku akné, tak jak ji znáte. Akné postihuje především ta místa, kde má člověk přirozeně velké množství mazových žláz - tedy obličej, hrudník a záda.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama